ЦЕНТР ПРОФЕСІЙНОГО РОЗВИТКУ
ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ
Горішньоплавнівської міської ради
Кременчуцького району Полтавської області
СЕРТИФІКАЦІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ
Сертифікація – це оцінювання професійних компетентностей вчителя. Вона допомагає виявити кращих вчителів – професіоналів та агентів змін у освіті, які готові поширювати свій досвід. У разі успішного проходження сертифікації вчитель отримує сертифікат, надбавку до зарплати у 20% впродовж трьох років (термін дії сертифікату) та можливість зарахувати сертифікат як чергову (позачергову) атестацію.
НОРМАТИВНА БАЗА
Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 №2145-VІІІ
"Методика експертного оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації"
Постанова КМУ від 27.12.2018 № 1190 «Про затвердження Положення про сертифікацію педагогічних працівників»
Наказ МОН України від 14.01.2019 № 33 «Про затвердження програми незалежного тестування фахових знань та умінь учителів початкової школи»
Постанова КМУ від 24.12.2019 №1094
«Про внесення змін до Положення про сертифікацію педагогічних працівників»
Наказ МОН України від 04.12.2020 № 1522 «Про деякі питання проведення сертифікації педагогічних працівників у 2021 році»
Постанова КМУ від 19.02.2020 «Про встановлення доплати педагогічним працівникам за успішне проходження сертифікації»
ПРО РЕЄСТРАЦІЮ НА УЧАСТЬ У СЕРТИФІКАЦІЇ ПЕДАГОГІЧНИХ
ПРАЦІВНИКІВ У 2021 РОЦІ
Реєстрація відбувалася у два етапи: основний етап з 18 січня до 27 січня - у межах граничної кількості для кожного регіону, додатковий етап з 28 січня до 31 січня у межах граничної кількості в Україні.
Міністерством освіти і науки України визначено граничну кількість вчителів початкових класів, які можуть бути зареєстровані для проходження сертифікації в 2021 році, всього - 2000 осіб (від Полтавської області гранична кількість учасників сертифікації становить 70 осіб).
Щоб зареєструватися, необхідно було створити та оформити реєстраційну картку - заяву, скориставшись спеціальним сервісом на сайті Українського центру оцінювання якості освіти, сформувати комплект реєстраційних документів та надіслати його рекомендованим поштовим відправленням або доставити особисто до регіонального центру оцінювання якості освіти.
Участь у сертифікації педагогічні працівники беруть виключно на добровільних засадах.
ЕТАПИ, ТЕРМІНИ, АЛГОРИТМ ДІЙ
Згідно з «Положенням про сертифікацію педагогічних працівників», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1190 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 р. № 1094), Наказу Міністерства освіти і науки України від 04.12.2020р. № 1522 «Про деякі питання проведення сертифікації педагогічних працівників у 2021 році» сертифікація передбачає виконання учасником у встановлені терміни ряду послідовних дій:
1.
ПІДГОТОВКА ДО РЕЄСТРАЦІЇ
Термін: до початку реєстрації
Щоб успішно зареєструватися для участі в пілотній сертифікації педагогічному працівнику, потрібно:
1. Ознайомитися з Положенням про сертифікацію педагогічних працівників.
2. Взяти в закладі освіти, у якому працює педагогічний працівник, довідку встановленої форми (зразок розміщено на сайті УЦОЯО за посиланням: http://testportal.gov.ua//wp-content/uploads/2019/01/Dovidka-iz-zakladu-osvity.pdf ).
3. Підготувати необхідні документи (копії паспорта, ідентифікаційного коду, або документа, що його замінює)
2.
РЕЄСТРАЦІЯ УЧАСНИКІВ ДЛЯ ПРОХОДЖЕННЯ СЕРТИФІКАЦІЇ
Термін: 18- 31 січня 2021 р.
Етапи реєстрації:
18-27 січня — основний етап в межах регіональної квоти;
28-31 січня — додатковий етап
Реєстрація здійснюється за допомогою спеціального сервісу на сайті УЦОЯО (рубрика «Сертифікація педагогічних працівників (незалежне тестування)» http://testportal.gov.ua/sertifikaciya-pedagogichnix-pracivnikiv-testuvannya/) та передбачає:
— створення реєстраційної картки-заяви учасника;
— подання до відповідного регіонального центру ОЯО комплекту реєстраційних документів:
1) оформлена реєстраційна картка (із власноруч написаною заявою);
2) копії паспорта, ідентифікаційного коду, або документів, що їх замінюють;
3) довідка із ЗО.
За умови успішної реєстрації, учасник отримає від регіонального центру повідомлення з логіном та пін-кодом доступу до кабінету учасника сертифікації на сайті УЦОЯО (рекомендованим поштовим відправленням).
3.
НЕЗАЛЕЖНЕ ТЕСТУВАННЯ
Термін: І півріччя 2021 року (графік проведення оприлюднюється на веб-сайті УЦОЯО не пізніше ніж за чотири тижні до проведення тестування)
Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО) та регіональні центри проводять оцінювання фахових знань та умінь учасників сертифікації шляхом тестування (із застосуванням формату зовнішнього незалежного оцінювання). (Програма тестування: http://testportal.gov.ua//wp-content/uploads/2019/01/Nakaz_sertyfikatsiya_140119_33na-sajt.pdf)
Учасники сертифікації, які за підсумками проходження незалежного тестування набрали менше ніж 60 відсотків максимальної кількості тестових балів, вважаються такими, що не склали незалежне тестування та не допускаються до участі в наступному етапі сертифікації.
4.
САМООЦІНЮВАННЯ УЧАСНИКОМ СЕРТИФІКАЦІЇ ВЛАСНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Терміни визначає ДСЯО та оприлюднює їх протягом 1 роб. дня з моменту отримання інформації про учасників, які успішно пройшли ЗНО.
Учасник сертифікації створює та надсилає на адресу електронної пошти, визначену та оприлюднену ДСЯО заповнену анкету самооцінювання (форма та методика заповнення затверджується Державною службою якості освіти).
У випадку неподання результатів самооцінювання або подання їх з недотриманням строку чи форми, визначених Державною службою якості освіти учасник сертифікації не допускається до подальшої участі в наступному етапі сертифікації.
5.
ВИВЧЕННЯ ПРАКТИЧНОГО ДОСВІДУ РОБОТИ УЧАСНИКІВ СЕРТИФІКАЦІЇ (ЕКСПЕРТНЕ ОЦІНЮВАННЯ ПРОФЕСІЙНИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ)
Термін: весна, осінь 2021 року
Державна служба якості освіти (ДСЯО) формує експертну групу з незалежних освітніх експертів (не менше 2-х осіб), яка за місцем роботи зареєстрованого учасника вивчає практичний досвід його роботи (відповідно до методики експертного оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації).
За результатами роботи експертна група заповнює форму експертного висновку із зазначенням кількості набраних учасником сертифікації балів за кожним із критеріїв оцінювання та їх загальної суми.
Інформацію про приїзд експертів учасник сертифікації отримає на власну електронну пошту не раніше 5-ти та не пізніше 3-ьох днів до приїзду експертної групи.
6.
ВИЗНАЧЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ СЕРТИФІКАЦІЇ ТА ВИДАЧА СЕРТИФІКАТІВ
Термін: Грудень 2021 року
Експертна комісія, до якої увійдуть представники ДСЯО та громадськості приймає рішення щодо результатів сертифікації шляхом установлення відповідності набраної учасником кількості балів із граничною кількістю балів (т. зв. «пороговий бал»)за практичний досвід роботи учасників сертифікації.
Сертифікат видається учасникам сертифікації, які за зазначеним показником набрали кількість балів, що дорівнює або перевищує граничну кількість балів.
Увага! Педагогічні працівники можуть відмовитися від участі у сертифікації на будь-якому її етапі.